מים - מחזור המים בטבע
מיחזור מים חיסכון במים משק המים בישראל מים
 
 
 

מחזור המים בטבע


המים של כדור הארץ נמצאים תמיד בתנועה ומשנים את מצבי הצבירה שלהם, מנוזל לגז, לקרח וחוזר חלילה. התיאור של מחזור המים בטבע הינו תאור של התנועה וצורות הקיום של המים בכדור הארץ, על פני האדמה, מתחת לפני האדמה, ומעל פני האדמה. מחזור המים בטבע מתקיים לאורך כל חייו של כדור הארץ והוא מקור החיים על פניו. בלעדיו לא היו מתקיימים חיים על פני הכוכב שלנו.
כדור הארץ הקדמוני היה כוכב לוהט של סלע מותך המכיל בתוכו מים, המים שהשתחררו מתוך הסלע המותך, גרמו לצינון האטמוספירה שסביב הכוכב עד לכדי מצב שבו השכבה החיצונית של הכוכב הצטננה והמים החלו להצטבר במצב נוזלי על פני כדור הארץ. פעילות וולקנית בכדור הארץ היוותה ועדיין מהווה מקור לשחרור מים לתוך האטמוספירה ובעקבות כך הגדלת כמות המים על פניו.


מסע לאורך נקודות וציוני הדרך של מחזור המים בטבע

 

מחזור המים בטבע הינו פעולה מחזורית שאין בה נקודת התחלה או סיום, לצורך ההסבר נתחיל את מסענו לאורך מחזור המים בטבע בגופי המים הגדולים ביותר: האוקיינוסים.

מחזור המים בטבע-ליחצו על התמונה להגדלתה
ליחצו על התמונה להגדלתה

השמש מהוה את מקור התנועה של מחזור המים בטבע, היא מחממת את מקור המים הגדול ביותר על פני כדור הארץ – מאגר המים באוקינוסים, וחלק מן המים מתאדים אל תוך האויר. אדי מים נוספים נוצרים כתוצאה מהמראה של אדים ממשטחי קרח ושלג. זרמי אויר עולים מעלים את אדי המים למעלה לאטמוספירה יחד עם מים מתהליך האידוי מפני הקרקע העליונים, ומים מתהליך הדיות של הצמחים. אדי המים מתרוממים עד שהם פוגשים בדרכם אויר בטמפרטורה נמוכה הגורם להם להתעבות לעננים. זירמי אויר ורוחות מניעים את העננים במרחב השמים של כדור הארץ, תוך כדי התנועה מתרחשות התנגשויות, כתוצאה מהתנגשויות אלה, חלקיקי ענן מתחברים, גדלים ונופלים ארצה כמישקעים. חלק מהמישקעים נופל ארצה בצורת שלג ואז הוא יכול להתאסף, להערם, וליצור כיפות מושלגות וקרחונים. גושים קפואים אלה משמשים כמאגר המים בקרח ובשלג, והם יכולים לאחסן בתוכם מים קפואים במשך אלפי שנים. באזורים שבהם מזג האויר הופך חם יותר בהתאם לעונות השנה, השלגים מתחילים להפשיר עם בוא האביב, ומימי השלג המומס זורמים לנחלים ומשם לנהרות וחזרה לאוקיינוס. חלק מהמישקעים נופלים חזרה ישירות אל האוקיינוסים, וחלק מהם נופלים אל פני הקרקע ושם הם זורמים על פני שיפועי הקרקע כנגר עילי. הנגר העילי והחלחול הם מקור ההזנה העיקרי של הנהרות והאגמים המשמשים כמאגר מים שפירים. לא כל הנגר העילי זורם אל תוך הנהרות, חלק גדול ממנו נספג אל תוך הקרקע ומזין את האקויפר המשמש כמאגר מי התהום. החלק העליון של מאגר מי התהום הנמצא בשכבות העליונות יותר של הקרקע, יכול לזרום ולהזין גופי מים גדולים יותר כמו נחלים נהרות ואוקיינוסים. מעיין נוצר כאשר מי תהום מוצאים פתח בדופן הקרקע ופורצים החוצה.
וכך ללא הפסקה ולאורך כל זמן קיומו של כדור הארץ, בכל מיני צורות ומצבי צבירה ממשיכים המים לנוע בנתיבי מחזור המים בטבע, וחלקם הגדול אף מגיעים בחזרה אל האוקיינוסים שם היתה נקודת ההתחלה של מסענו לאורך נקודות הציון של מחזור המים בטבע.

מחזור המים בטבע
אוקיינוס
התאדות
המראה וריבוץ
מאגר המים באטמוספירה
דיות
התעבות
מישקעים
מאגר המים בקרח ובשלג
מימי השלג המומס
מי הנחלים
נגר עילי
חלחול ומאגר מי התהום
מים שפירים
מעיין
דוריבה-קידום אתרים ושיווק באינטרנט-054-6626660